Aktualności

Pulvinar et turpis arcu mauris vestibulum adipiscing nunc aliquam enim a commodo, nibh scelerisque risus facilisis sit sed libero nisl quisque pretium, et mauris.

DSC04777

Współpraca z SSGW

Od 2023 roku naukowcy z Katedry Agronomii, z SGGW w Warszawie współpracują z hodowcami z HZ Zamarte w ramach projektu Preludium pt.: „Zdalna ocena dojrzewania naci ziemniaka w doświadczeniach hodowlanych”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Kierownikiem projektu jest mgr inż. Renata Leszczyńska, zaś opiekunem naukowym
– dr hab. Stanisław Samborski, prof. SGGW.

Celem badań jest określenie czy wzrokowa ocena dojrzewania łanu ziemniaka wykonywana przez hodowcę może zostać zastąpiona bądź uzupełniona przez ocenę zdalną wykonywaną przy użyciu bezzałogowego statku latającego (BSL). Badania obejmują wzrokową oraz zdalną ocenę klasy dojrzewania z użyciem BSL na około 4000 poletkach linii ramszowych i około 1400 poletkach nowych rodów, zarówno w roku 2023 jak i w 2024.Zobrazowania wykonywane są kilka razy w trakcie sezonu wegetacyjnego, aby uchwycić zróżnicowanie genotypów ziemniaka w zakresie: szybkości wschodów, bujności łanu oraz dojrzewania roślin. W roku 2023 wykonano ocenę ww. cech przy użyciu wskaźników roślinnych, oraz ręczną i zdalną ocenę wysokości roślin, przy użyciu modelu wysokości łanu. Do sklasyfikowania genotypów ziemniaka pod względem tempa dojrzewania wykorzystane zostanie uczenie maszynowe, bazujące na zdjęciach z BSL wykonanych w zakresie barw widzialnych.

Zróżnicowanie klasy wczesności w obrębie genotypów w doświadczeniu z liniami ramszowymi

Zróżnicowanie wysokości roślin w obrębie genotypów w doświadczeniu z liniami ramszowymi

Zróżnicowanie klasy wczesności w obrębie genotypów w doświadczeniu z nowymi rodami

Zróżnicowanie klasy wczesności w obrębie genotypów w doświadczeniu z nowymi rodami

Zróżnicowanie wysokości roślin w obrębie genotypów w doświadczeniu z nowymi rodami

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Przewiń do góry