Aktualności

Pulvinar et turpis arcu mauris vestibulum adipiscing nunc aliquam enim a commodo, nibh scelerisque risus facilisis sit sed libero nisl quisque pretium, et mauris.

kielek.swietlny

Jak przygotować sadzeniaki naszych odmian do sadzenia?

Podkiełkowanie lub pobudzenie sadzeniaków

Sadzeniaki zaraz po zakupie powinny być przesypane do skrzyniopalet lub skrzynek i umieszczone w magazynie/przechowalni w odpowiedniej temperaturze (4-6°C). Zbyt wysoka temperatura spowoduje zbyt szybkie pobudzenie się bulw. W takim przypadku w ciemnościach będą wyrastać kiełki etiolowane (pozbawione zielonego barwnika – chlorofilu), powodujące utratę wody i substancji odżywczych z bulwy. Doprowadzi to do szybkiego fizjologicznego starzenia się bulw. W następstwie roślina wykształci mniejszą liczbę łodyg oraz zawiąże mniej bulw pod krzakiem.

Przed przystąpieniem do podkiełkowania materiał należy po przechowywaniu przebrać. Następnie wystawić do podkiełkowania na 4-8 tygodni przed planowanym terminem sadzenia. Im wcześniejszy termin zbioru, tym dłuższy okres podkiełkowania.

Warunki zapewniające prawidłowe podkiełkowanie to:

  • Światło (dzienne lub sztuczne) przez 10-12 h/dobę,
  • Temperatura 12-15 °C
  • Wilgotność względna powietrza 80-85%.

Sadzeniaki najlepiej podkiełkować w skrzyniach z tworzyw sztucznych lub drewnianych. Układać jedną na drugiej, tak aby światło docierało do wszystkich skrzyń w równym stopniu.

Przez cały okres podkiełkowywania należy monitorować zdrowotność bulw oraz budowę i wybarwienie kiełków. Zbyt mała ilość światła może prowadzić do osłabienia kiełków, staną się one kruche i wrażliwsze na porażenie przez Rhizoctonia solani.

Pobudzanie sadzeniaków

W celu pobudzenia bulw należy wstawić je do cieplejszego magazynu lub przewietrzyć przechowalnie, wpuszczając do wewnątrz cieplejsze wiosenne powietrze. Czynność powinno wykonać się około 2-3 tygodni przed zaplanowanym sadzeniem. W oczkach bulw pojawiają się niewielkie zawiązki kiełków, które nie obłamią się w trakcie sadzenia sadzarkami automatycznymi. Zabieg ten przyśpieszy wschody o kilka dni.

kiełek niepoprawny, etiolowany (pozbawiony chlorofilu)



kiełek poprawy, świetlny – widoczne zawiązki korzeni i liści

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Przewiń do góry