Podkiełkowanie lub pobudzenie sadzeniaków
Sadzeniaki zaraz po zakupie powinny być przesypane do skrzyniopalet lub skrzynek i umieszczone w magazynie/przechowalni w odpowiedniej temperaturze (4-6°C). Zbyt wysoka temperatura spowoduje zbyt szybkie pobudzenie się bulw. W takim przypadku w ciemnościach będą wyrastać kiełki etiolowane (pozbawione zielonego barwnika – chlorofilu), powodujące utratę wody i substancji odżywczych z bulwy. Doprowadzi to do szybkiego fizjologicznego starzenia się bulw. W następstwie roślina wykształci mniejszą liczbę łodyg oraz zawiąże mniej bulw pod krzakiem.
Przed przystąpieniem do podkiełkowania materiał należy po przechowywaniu przebrać. Następnie wystawić do podkiełkowania na 4-8 tygodni przed planowanym terminem sadzenia. Im wcześniejszy termin zbioru, tym dłuższy okres podkiełkowania.
Warunki zapewniające prawidłowe podkiełkowanie to:
- Światło (dzienne lub sztuczne) przez 10-12 h/dobę,
- Temperatura 12-15 °C
- Wilgotność względna powietrza 80-85%.
Sadzeniaki najlepiej podkiełkować w skrzyniach z tworzyw sztucznych lub drewnianych. Układać jedną na drugiej, tak aby światło docierało do wszystkich skrzyń w równym stopniu.
Przez cały okres podkiełkowywania należy monitorować zdrowotność bulw oraz budowę i wybarwienie kiełków. Zbyt mała ilość światła może prowadzić do osłabienia kiełków, staną się one kruche i wrażliwsze na porażenie przez Rhizoctonia solani.
Pobudzanie sadzeniaków
W celu pobudzenia bulw należy wstawić je do cieplejszego magazynu lub przewietrzyć przechowalnie, wpuszczając do wewnątrz cieplejsze wiosenne powietrze. Czynność powinno wykonać się około 2-3 tygodni przed zaplanowanym sadzeniem. W oczkach bulw pojawiają się niewielkie zawiązki kiełków, które nie obłamią się w trakcie sadzenia sadzarkami automatycznymi. Zabieg ten przyśpieszy wschody o kilka dni.
kiełek niepoprawny, etiolowany (pozbawiony chlorofilu)