Aktualności

Pulvinar et turpis arcu mauris vestibulum adipiscing nunc aliquam enim a commodo, nibh scelerisque risus facilisis sit sed libero nisl quisque pretium, et mauris.

Rima

NOWE ODMIANY ZIEMNIAKA WYHODOWANE W ZAMARTEM

Decyzją Dyrektora COBORU w dniu 26 stycznia 2023 do krajowego rejestru zostały wpisane dwie odmiany ziemniaka wyhodowane w Zamartem: średniowczesna, jadalna Rima i średniowczesna, skrobiowa Zeta.

Rima (ZAH 27520) – cecha charakterystyczna – kremowy miąższ

Odmiana średniowczesna, jadalna, w typie konsumpcyjnym B – BC, o dobrym smaku i zawartości skrobi około 14.4%. Miąższ kremowy, nie ciemnieje po ugotowaniu. Bulwy średniej wielkości, okrągłoowalne, o regularnym kształcie i gładkiej skórce. Plon ogólny 43t/ha, plon handlowy 40t/ha. Charakteryzuje się brakiem skłonności do powstawania wad wewnętrznych miąższu. Odporna na mątwika ziemniaczanego – patotyp Ro1 i raka ziemniaka – patotyp D1 oraz na PVY w stopniu 7. Ze względu na kremowy miąższ odmiana przeznaczona na rynek wschodniej Polski – woj. podlaskie, woj. mazowieckie.

Zeta (ZAH 27820) – odmiana skrobiowa odporna na mątwika agresywnego

Odmiana średniowczesna skrobiowa. Okres wegetacji wynosi tylko 96 dni od wschodów (porównywalny do odmian wczesnych). Tworzy bulwy okrągłoowalne, średniej wielkości. Zawartość skrobi na poziomie 19,5%. Plon ogólny wynosi 35 t/ha. Odporna na PVY w stopniu 7. Odporna na mątwika ziemniaczanego – patotyp Ro1 oraz na mątwika agresywnego – patotyp Pa3 w stopniu 6 i na raka ziemniaka – patotyp D1.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Przewiń do góry